Nyertes könyvtári pályázat

Nyertes könyvtári pályázat

kozossegi-es-vendeghaz-es-fedett-szinterkozossegi-es-vendeghaz-2


A Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjtemények Kollégiuma még tavasszal jelentette meg

a

Kistelepülések könyvtárainak szakmai eszközfejlesztése, korszerűsítése

 

című  nyílt pályázati felhívását.

A vissza nem térítendő pályázati támogatásra a megyei könyvtárral Könyvtárellátási Szerződést kötött települések önkormányzatai is pályázhattak, könyvtáruk nyilvános szolgáltatási tereiben elhelyezett új bútorok, kiegészítő berendezések, infokommunikációs eszközök beszerzésére, amelyek 2014–2015-ben jelentős könyvtárépület- vagy nyilvános könyvtári szolgáltató tér fejlesztést hajtottak végre, vagy 2016-ban ilyen fejlesztésük folyamatban van, és annak befejezését követően a bútorok beszerzése és elhelyezése megtörténik 2017. augusztus 31-ig.

A pályázati feltételeknek településünk minden tekintetben megfelelt, hiszen:

– könyvtárunk – a Könyvtári, Információs és Közösségi Hely-, a BAZ megyei Könyvtári Szolgáltató Rendszer Ózdi ellátási körzetében, területi referensi rendszerben, az Önkormányzat és a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár között kötött megállapodás alapján működik, az Ózdi Művelődési Intézmények Városi Könyvtár segítségével – lásd bővebben: http://www.nekezsenykozseg.hu/nekezsenyrol/intezmenyek/konyvtar/

–a könyvtárnak is helyet adó épületben az idei évben jelentős felújítás történt. – ma Közösségi és Vendégház, a valamikori Régi Iskola épülete- A belső átalakítások és fejlesztések nagyobb részben megtörténtek – mosdók, teakonyha, vendégszobák-, nyílászáró cserék, padlóburkolatok felújítása,belső falfestés, külső vakolás  és elkészült az udvaron lévő fedett színtér is. A munkálatokról az elmúlt hónapokban folyamatosan hírt adtunk.

A pályázatban megfogalmazott célok, melyek a könyvtári funkciók átrendeződésével elérhetőek:

 – a felújítás révén a könyvtári szolgáltatás eddig 56 m2-en működött, a megvalósuló fejlesztéssel hasznos területe 128 m2-re növekszik;

 – a dokumentumállomány átláthatóbb elhelyezése, a zsúfoltság megszűnése az új könyvespolcok beállításával;

– elhelyezhető lesz a tavalyi évben megszűnt Általános Iskola könyvtári állományából leválogatható dokumentumállomány egy része-mintegy 500 db dokumentum-;

– egy újabb számítógépes munkaállomás beállítása; valamint a könyvtáros számára megfelelő munkakörnyezet kialakítása (munka- és kölcsönző pult).

 

A megnövekedett alapterület az alábbi új funkciók befogadását teszi lehetővé:

– méltó módon tudjuk elhelyezni falunk szülöttének, Balogh Béni ifjúsági írónak állandó Emlékkiállítása anyagát, paravánokon, vitrinekben, valamint időszaki kiállítások is rendezhetőek lesznek a jövőben;

Kézműves Foglalkoztató Sarok kialakítása, ülőbútorokkal, tároló polcokkal, főként a régi kézműves mesterségek, technikák megismertetésére;

– ugyanakkor a terület, jellegénél fogva alkalmas egyéb találkozási helynek (klubok, civil szervezetek, próbák, szabadidős foglalkozások);

Fogadó-, ruhatári és értékmegőrző egység kialakítása;

– a Gyermekkuckó régi hiányt pótol, hiszen a szűkös hely miatt eddig nem volt lehetőségünk külön gyermekbirodalom kialakítására, ahol –a gyermekkönyvek megfelelő elhelyezése mellett-, színes „mesebirodalomban”, baba-barát környezetben tudunk foglakozni a település kisgyermekeivel és segíthetjük az Óvoda tevékenységét.

Összegezve a könyvtárfejlesztés várható településfejlesztő hatása:

– szabadidős programok szervezése és lebonyolítása a település lakóinak, valamennyi korosztálynak, megfelelő, korszerű, szép környezetben, nemcsak könyvtári témában,

 – helyismereti, helytörténeti információgyűjtés, ezzel is segítve a Hagyományok Háza munkáját.

Pályázati anyagunk benyújtását, melyben bemutattuk településünket, könyvtárunkat és megfogalmaztuk céljainkat, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Ajánlásában támogatásra javasolta.

Az NKA szakmai kollégiuma nyáron elbírálta a beérkezett pályázatokat és támogatandónak ítélte Önkormányzatunk pályázatát. A Nekézsenyi Könyvtári Információs és Közösségi Hely szakmai eszközfejlesztésére és korszerűsítésére 2.036.423 Ft támogatást ítélt meg.

Köszönjük az ózdi Városi Könyvtár segítségét pályázati anyagunk elkészítéséhez.

A csatolt, elképzeléseinket megjelenítő látványterveket Selmeci Andrea építészmérnök készítette.

 Az új bútorok gyártása, beszerzése, az informatikai, kommunikációs eszközök vásárlása megkezdődött. A Gyermekkuckó helyiségében a még hátralévő munkálatok folytatódnak.

 

A jövő év tavaszán egy megújult könyvtár fogadja majd látogatóit a felújított Közösségi és Vendégházban.

Addig is ízelítőül tekintsenek meg néhányat a látványtervekből és ne feledjék, a könyvtár várja Önöket.

BLnéZs