„A könyvben nem az az érték, ami le van írva, hanem amit kiolvasunk belőle. Minden szó arra való, hogy megindítson bennünk egy folyamatot, s mi ezt hitelesítsük.”
(Kosztolányi Dezső)
Nekézseny település könyvtári, információs és közösségi szolgáltató helyének legfontosabb feladata, hogy a településen élők számára biztosítsa a dokumentumokhoz és információkhoz való szabad hozzáférést. Együttműködve a szolgáltató II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárral, valamint más könyvtárakkal, közvetlen vagy közvetett szolgáltatások által ad ismeretet, tudást, szellemi élményt biztosít, a munkában, a közéletben, az élethosszig tartó tanulásban segítséget nyújt. Sajátos szolgáltatásaival, információkkal esélyt nyújt, segíti a településen élők mindennapi problémáinak megoldását.
Küldetésének tekinti közreműködését a fiatalok olvasóvá nevelésében, az olvasás iránti érdeklődés felkeltésében.
Különös figyelmet fordít arra, hogy szebbé, élhetőbbé tegye az idősek mindennapjait, biztosítva a közösségi, közművelődési programokon való részvétel lehetőségét.
Sajátos eszközeivel vesz részt a hagyományőrzésben, támogatja újak születését.
Szolgáltatásait a helyi turisztika, idegenforgalom elvárásaihoz igazítja, biztosítva a szabadidő kulturált eltöltésének lehetőségét.
Kiemelt figyelmet fordít az emberi kapcsolatokra, sokszínű tevékenységével, közösségteremtő erejével, barátságos környezetével meghatározó arculatot jelenít meg a településen.
Ennek érdekében:
- A szolgáltató hely dokumentumállományát a jelenlegi és az előrelátható olvasói igények szerint alakítja.
- Kiemelt figyelmet fordít a tényleges és potenciális felhasználók elvárásainak megismerésére.
- Sajátos eszközeivel hozzájárul ahhoz, hogy felkeltse a gyerekek olvasás iránti érdeklődését.
- A fejlesztést szolgáló egyéni és közösségi programok szervezésével elősegíti, hogy a gyerekek rendszeresen használják a könyvtárat és a különböző információforrásokat.
- Jelenlegi és jövőbeni szolgáltatásait az információs technológia nyújtotta lehetőségek szerint, fokozatosan fejleszti és bővíti.
- Részt vesz a könyvtárak közötti dokumentum- és információcserében.
Támogatja, szervezi a civil közösségek tevékenységét, a település természeti értékeinek, kulturális, történelmi, néprajzi hagyományainak összegyűjtését és bemutatását, hozzájárulva ezzel is a településmegtartó erejének növeléséhez.